MATBORD SAMT 8 STOLAR, Fritz Hansen Piet hein, Bruno Mathsson resp Arne Jacobsen, Fritz Hansen, 3103 T-chair.

Bordsskivan med fanér av rosenträ, tvådelad med fastmonterad iläggsskiva, spännben av krom. L 200, b 100, h 72,5. Stolsitsar i svartlaserad ask av originalutförande. Kromade ben.

Slitage, smärre repor på bordet. Bordsskivan renoverad med bla nya fästen och stag undertill. Stolarna med repor och enstaka kanthack.

Utropspris
25 000 SEK