SOFFA, empire, Ryssland, St. Petersburg, 1820-tal.

Mahognyfanerad, dekor med palmetter och akantusornament. Stoppad, löstagbar sits.
L 144, h 104, sitthöjd 46, b 54.

Slitage, fläckar, skador, fanerskador, stötmärken.

Jämför: "Ryska möbler" utställningskatalog, Heinolas stadsmuseum, 1998, s. 154, bild 95.

Utropspris
800 EUR