SPELBORD, rokoko, bär otydlig hallstämpel. Sverige 1700-talets andra hälft.

Mönsterlagd fanér. Fyra svängda ben, avtagbar skiva med kanter klädda i mässing. Spelinredning under skiva dekorerad med intarsia. Två utdragbara ljusbrickor. L 93 B 50,5 H 76.

Slitage. Sprickor. Fanérskador med bortfall. Repor. Renoverat med smärre kompletteringar.

Utropspris
12 000 SEK