Mahognyfanér. Genombruten ryggdekor med fleuron i mässing. Raka framben med avslut i mässing. Stoppad sits, armlän och rygg. L 141, b 60, H 97.
Kraftig skada i stoppning. Fanérskada. Slitage. Repor. En fothylsa saknas.