SPEGEL, sengustaviansk, Olof Westberg, Jönköping/Kalmar, (verksam 1785-1803), märkt.

Bronserad och förgylld. Krönet med dekor av blommor och underdel med dekor av putti. Delat glas. Stämpelsignerad. H 139, b 54.

Slitage, senare förgyllning, förgyllningsbortfall. Maskstungen. Anfrätt glas. Delvis senare bakstycke. Målningarna är troligen inte original men från 1800-talet. Exportförbud. Not allowed for export.

Utropspris
10 000 SEK