Snidat trä, genombruten dekor föreställande blomsterslingor och djur. Fåtöljer på hjul, stoppad sits klädd i röd textil med gröna blomrankor. Bord med rund skiva, svängda fötter dekorerade med sittande fåglar. Bordets diam ca 70 H ca 74.
Slitage. Skador. Nagg. Sprickor. Repor. Avslagen del från bordsskivan saknas.