Brännförgylld. Urhus med rundat krön, rektangulärt sockelparti på fyra fötter. Figural dekor av gudinna samt bevingad putti. H 48. Defekt pendel medföljer.
Ställvis hårt slitage, fläckar, bucklor. Flertal dekordetaljer och smärre attribut saknas. En fackla medföljer lös liksom en visare. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.