VASER, 2 st, Nils Thorsson, "Marselis", Aluminia, Danmark, 1950-tal.
Stengods, droppformade, blå glasyr med geometriska mönster. Signerade Marselis A med böljemärket Denmark, Nils Thorssons monogramsignatur samt 2631 resp 2633. Höjd 13-19,5 cm.
Obetydligt slitage. Den mindre vasen 2:a sort.