Fanerat med mahogny. Dekor av mässingslister. Uppsats med jalusiedörrar, innanför liggande lådor, droppbeslag i mässing. En låda i sarg med lås. Skiva med grönt, präglat skrivunderlag. L 80 b 90 h 110.
Slitage, repor, fanerskador. Brutet ben med skador behöver lagas. Listdelar saknas. En jalusie låst. Nyckel saknas.