En Anders Larsson, Skårgärde (1756-1802), en Johannes Andersson, Skår, (1763-1840), två osignerade. Rak form. Skuren dekor med bla humlekvist, kopplat spjälknippe, bladstav. Kannelerade ben, kopplade, bakåtsvängda bakben. Stoppad sits. Trärena.
Slitage. Renoverade och kompletterade. Lagningar. Bitar saknas. Maskstugna. Sprickor. Pluggar saknas.