Vitmålad, skuren dekor bladstav, hörnfleuroner, bladhölstrade spjälor och ben, fast stoppad rygg och sidor, plymå, 2 pölar. L 365. Ej sign.
Senare bemålad. Förstärkningar. Kompletteringar. Senare tapetserararbete. Slitage. Färgbortfall. Mindre avslag. Klädsel med slitage och enstaka fläckar.
Enligt uppgift Gustaf Upmark.
Har tidigare varit en del av en grupp signerade möbler av Anders Hellman.