STOP, FAT samt VAS, silver och vitmetall, bla Sam. Pettersson, Linköping, 1902. Tot vikt ca 346 g.

Bestående av stop med hänkel delvis i ben, märkt Sam. Pettersson. Fat på fyra fötter, märkt sterling design Åke Strömdahl, Stockholm, 1952. Vas i vitmetall i , troligen England. ca 10-23. B ca 8,5. L ca 10.

Slitage. Anlöpningar. Repor. Fläckar. Lagning. Vas i vitmetall ej inkluderad i vikt.

Utropspris
2 000 SEK