Bestående av stop med hänkel delvis i ben, märkt Sam. Pettersson. Fat på fyra fötter, märkt sterling design Åke Strömdahl, Stockholm, 1952. Vas i vitmetall i , troligen England. ca 10-23. B ca 8,5. L ca 10.
Slitage. Anlöpningar. Repor. Fläckar. Lagning. Vas i vitmetall ej inkluderad i vikt.