Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

Mårten Gabriel Leijonsköld Oxenstierna af Eka och Lindö

(Sverige, 1834-1905)
(Sverige, 1834-1905)

MÅRTEN GABRIEL LEIJONSKÖLD OXENSTIERNA AF EKA OCH LINDÖ, olja på duk.

Marinmotiv. Ej sign. Bär påskrift a tergo "Oxenstierna". 21,5 x 27.

Smärre ytrispor.

Jf. LITTERATUR:
F. Böök, Historier från Hallandsåsen och Helgeå, 1934, s. 22 ff
En bortgången ungdomsförfattare, i Hvar 8 Dag, nr, 3, 1905
O. R. Landelius, Styrsö. Forntidsbilder och nutidsliv, 1924
Svenskt konstnärslexikon, Vol. IV, 1961, s. 345

Oxenstierna var tullinspektör i Ängelholm. Han var också författare till en rad ungdoms- och äventyrsböcker, bl. a. . ”Konungens kapare”. Som målare valde han med förkärlek sina motiv från den Bohusländska skärgården.

Utropspris
2 500 SEK