Mahogny.Rak form med uppsats med tvådelad jalusidörr med bakomliggande lådor och fack. Grönt skrivbordsundelägg. 3 draglådor i fronten. Runda mässingbeslag samt lister. Raka ben med mässingavslut. L 150, B 80, H 77 (108).
Bruksslitage. Märken och repor. Fanérskador. Skadat skrivbordsunderlägg. Löst sittande uppsats. Nyckel saknas.