TRÄDGÅRDSSTOLAR, 6 st, Gunnar Asplund, Iwan B. Giertz, Flen, Sverige, formgivna 1930.
Grönmålat järn samt sitsar i trä.
Slitage, torrsprickor, fuktmärken, slitage på bemålning, rost.
Modellen ritad och utställd på Stockholmsutställningen 1930.
De användes där på Asplunds "Restaurang Ellida" och även på Asplunds pressläktare.
Gunnar Asplund torde räknas som en av de mest betydande och ledande arkitekterna under mellankrigstiden, såväl i Sverige som internationellt. Asplund ses som en av de främsta företrädarna för 1920-talets nordiska klassicism, med Skandiateatern (1922) och Stockholms stadsbibliotek (1928) som framstående exempel. Han var också en av pionjärerna inom funktionalismen, som han introducerade i Sverige i och med Stockholmsutställningen 1930, där han var huvudarkitekt.