Mahognyfanér. Karmstolar ett par med stoppad rygg och sist samt delvis stoppad armlän. Stolar med stoppad sist. Svarvad och skuren dekor. Bord i oktagonal form med svarvade kopplade ben. Mitt urna. Diam 101, h 78. Mindre bord, diam 59, h 75.
Bruksslitage. Märken och repor. Tre lösa kulfötter på bordet.