Ek. Tvådelat. Överskåp med två dörrar, rik skuren dekor, inredningen delvis klädd med stenplattor och plåt. Underrede med benpar, tassfötter, skuren dekor av ansiktsmaskaroner. L 130, b 52, h 176.
Slitage, skador, sprickor, underredet med lagad bristning längs ena bensidan. Stenskivorna i inredningen med sprickor/skador. Spikförstärkningar.