Kopia efter Georg Haupt. Marmorskiva. Bl.a. mahogny och jakaranda. Fyra lådor samt nedfällbar skrivklaff, bakomliggande lådinredning med rotfanér. Bronserade mässingsbeslag. Nedåt avsmalnande ben. Enligt medföljande historik gesällarbete av Gösta Ohlsson 1940, vid Västerviks Möbelsnickarskola. L 101, B 45, H 126. Nyckel finns.
Slitage och ställvis repor. Smärre fanérbortfall.