Svartmålat. Över och underskåp med glasdörrar, bakomliggande dekor av gravyrer med figurscener, underskåpet med blåtonat glas. Skuren dekor av blommor, druvklasar och figurer. Krön med blomsterdekor. L 142, B 45, H 280.
epor. Dekorskador. Sprickor. Slitage. Överskåpet låst. Senare dekorelement. En glasdörr med sprickor/skador. Nyckel saknas.