JOHAN WALDENSTRÖM, olja på duk, sign.
Abstrakt komposition. 65x81.
Enstaka rispor.
Ian Hellströms samling.
Johan Alfred Henning Waldenström var målare och tecknare. Han utbildade sig vid Isaac Grünewalds och Otte Skölds målarskolor i Stockholm och vid Konstakademien i Stockholm. I sitt måleri arbetade han gärna med palettkniv. Hans abstrakta bilder inspirerades ofta av landskap. Han har utfört emaljmålningar vid husentréer i Östbergahöjden i Stockholm. I maj 1962 ställde han ut tillsammans med Leoo Verde, en av svensk konsts mest säregna expressionister och Björn Hallström m fl. Han finns representerad hos Moderna Museet i Stockholm.