Dosa trol för ögonkol, Marocko, 1800-tal. Dosa, rund form, trol Sri Lanka, 1900-tal. Snusdosa, Åmål, 1897. Dosa, svensk importstämpel, 1800/1900-tal. Dosa, lock med filigrandekor, trol Holland, 1800-tal. Dosa, filigranarbete, ostämplad. Båtmodell, filigranarbete, trol Malta, 1900-tal.
Slitage. Skador. Bär gravyr. En dosa med skadat gångjärn.