Tekanna med snedställda åsar, lockknopp i form av blomsterkvist, ställ på fyra kopplade och parställda svängda ben. Reachaud i form av liten kanna. H 34.
Slitage, repor, smärre bucklor och anlöpningar. Benringar saknas på kannans handtag.