Svarvade ben, H-kryss och en infälld ryggbricka med spår av bemålning.
Bruksslitage. Märken och repor. Bär spår av målning på ryggbrickan. Torrsprickor. Maskstunget. Något ostabil.
Enligt uppgift från norra Hälsingland.