ARTHUR WARDLE, olja på duk, sign, dat a tergo -87.
"The Beggars Petition". 60 x 50.
Lagning. Retuscher. Hål efter tidigare montering. Repor.
Efter egenhändiga studier började han ställa ut djur- och naturmotiv på Royal Academy i London och förblev en regelbunden utställare där. Han blev mest känd för sina målningar med olika hundraser och reproducerades flitigt.
Representerad på Tate Gallery i London och i museet i Leeds.