SCHACKBORD, trä, sent 1900-tal.

Utfällbart. I form av väska polykromt bemålad, utsida med girlander och schackplan, beslag i smidesjärn, invändigt med utfällbara figuralt skurna ben samt fack för schackpjäser. Pjäserna skuret trä, bemålade, h 16-23. Mått: väska, l 92,5 b 16 h 47, utfällt, l 93 b 93 h 39.

Slitage. Färgbrotfall. Repor. Skador på flera pjäser.

Utropspris
2 500 SEK