SOFFA, sengustaviansk, omkr 1800.

Furu, delvis bronserad. Rak form, delvis stoppad rygg och sidor. Lös stoppad sits. Kannelerade överkragade ben. L 187.

Avlutad. Slitage, sprickor, kompletterad/utbytta delar. Förstärkningar.

Proveniens

Borrestads gods.

Utropspris
6 000 SEK