Mahogny. Svagt tympanonformat krön. Två dörrar med spröjsade glasskivor. Dörrarna flankerade av kolonner med förgyllda kapitäl. Mitten med hyllplan. Förgyllda tassfötter. L 145, B 38, H 159.
Repor. Slitage. Nötmärken. Dörrarnas spröjsverk med skador. Ställvis fanérbortfall. Nyckel saknas.