TAKLAMPA, jugend, Alice Nordin, för Böhlmarks Lampfabrik, 1910/20-tal. H 95.

Krona av gjuten mässing, matt glasskål med slipad dekor. Örnar uppbärande glaskupor.

Smärre, ej utvändigt synliga nagg. Elektrifierad. Smärre slitage. Ej funktionstestad. Ena fästet mellan örn och lampakupa hänger löst.

Utropspris
15 000 SEK