Stomme samt dekordelar i förgylld mässing. Behängd med prismor i form av kulor i olika storlekar. Kronring med symmetrisk reliefdekor samt krönt med bladkransar, bandrosetter och facklor. Kedjor med både blommor i mässing samt kulor fästa i plym föreställande stiliserade blommor och blad. Avslutande kotte. För elektriskt ljus.
Anlupet. Bruksslitage. Ej funktionstestad.