KAFFE -SAMT TEKANNA, silver, Veniamin Savinsky, Moskva, Ryssland 1862. Totalvikt ca 1175 g.

Svängd form med åsar, utsirade tassfötter, sväng pip och handtag, lockknopp i form av blomsterknopp. H 17-20,5.

Slitage, repor, lös knopp.

Utropspris
14 000 SEK