Rak form. Klädd i rosafärgat tyg. Svartlackerade, svarvade ben med hjultrissor. L 147, b 147. Fåtölj med svarvade karmstöd och ben i valnöt. Hjutrissor.
Slitage, smärre skador, färgbortfall, fläckar.