STOP, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1892. Vikt 1584 g.

Med dekor av 24 mynt representerande Sveriges regentlängd. Invändigt förgylld. H 22, diam 17.

Sedvanligt slitage, minnesgravyr invändigt i locket.

Proveniens

George Douglas Kennedy, Sjökaptensföreningen, Göteborg.

Utropspris
8 000 SEK