HERRFICKUR OCH KLOCKSTÄLL, 14k guld, boett märkt IWC, International Watch Company, Schaffhausen, 1900-talets första hälf

Ankargång, vit urtavla med arabiska siffror, liten sekundvisare, två boetter, diam 4,9. Monogram "AL". Klockkedja, Bismarcklänk, doublé, l 26,5, medföljer. Klockställ i fasettslipat glas med mässingslister, h 7, medföljer, 1800-talets slut.

Slitage. Smärre bucklor. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 500 SEK