Ankargång, vit urtavla med arabiska siffror, liten sekundvisare, två boetter, diam 4,9. Monogram "AL". Klockkedja, Bismarcklänk, doublé, l 26,5, medföljer. Klockställ i fasettslipat glas med mässingslister, h 7, medföljer, 1800-talets slut.
Slitage. Smärre bucklor. Ej funktionstestad.