FÅTÖLJER, 2 st, "Pulkka", Ilmari Lappalainen för Asko, Finland.

Stomme i björk. Brun och grön tygklädsel. Ställbar sits. Modellen formgiven 1963.

Bruksslitage, smärre skador, blekt klädsel med fläckar. Ett par skruvar saknas. En stol med senare remmar till nackkudde.

Utropspris
3 000 SEK