Ek, två byråar med fyra lådor vardera, mittendel med två lådor samt löst liggande glasskiva, fritt hängande spegel. Brännstämplat. Tot l 225, b 45, h 72. Spegel. B 44, h 59.
Bruksslitage, fläckar, glasskiva med nagg.