Avlång skänk med rundade hörn. Två lådor i sargen. Under ett par skåpdörrar med bakomliggande hyllor. Flankerade av två rundade skåpdörrar med bakomliggande hyllor. L 189, B 57, H 113 (120 inkl sarg). Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Senare bemålning. Troligen senare beslag.