SPEGEL, empire, stämplad Rosenqwist, möjligen Söderhamn, 1800-talets mitt.

Tympanonkrön med dekor i form av bladverk. Flankerad av halvkolonnetter. Möjligen Pär Rosenqwist, verksam i Söderhamn, 1820-?. H 87.

Senare förgyllning. Utbytt glas. Sliatge. Märken och repor.

Utropspris
3 000 SEK