Liten ljusstake med rund , Isak Winblad (verksam 1835-1851), Karlshamn. Hög ljusstake med balusterfomad stomme, 1800-tal. Ljusstake med kvadratisk fot och kolonformad stomme, bär dat 1811. H 10-27.
Slitage. Gravyr. Bucklor. Repor. En med utbytt ljusmanschett.