Förgylld och bronserad, pastellagedekor i form av bladband, äggstav, akantusblad, krönande antikiserande gipsrelief med flankerande urnor i trä, löstagbar marmorskiva, konsolbord med voluter och girlander. H tot 319.
Skador. sprickor. Färgbortfall. Krön med skador. Flera skadade dekordelar med följer löst. Glas skadat. Marmorskiva med mindre missfärgningar och nagg.