SPEGEL MED KONSOLBORD, Ny Louis XVI, 1800-talets slut.

Förgylld och bronserad, pastellagedekor i form av bladband, äggstav, akantusblad, krönande antikiserande gipsrelief med flankerande urnor i trä, löstagbar marmorskiva, konsolbord med voluter och girlander. H tot 319.

Skador. sprickor. Färgbortfall. Krön med skador. Flera skadade dekordelar med följer löst. Glas skadat. Marmorskiva med mindre missfärgningar och nagg.

Utropspris
7 000 SEK