Mahogny fanerat med mässing beslag. Tre lådor i front. Översta lådor med fackinredning. Sidor samt lådor med rombmönster. L 124, B 56, H 82. Nyckel finns.
Fanerskador, ställvis kraftiga. Ett lås fungerar ej. Sprickor. Lagningar. Maskstunget. Märken samt fuktfläckar / fuktskador.