Målade blommor på blå fond. Rikligt dekorerade lister samt beslag. På insidan ställ för två parfymflakonger. Flaskorna i slipat glas med graverad dekor på korkarna. L 15, b 11, h 12,5. Nyckel finns.
Skador på flakongerna. Slitage, repor, sprickor, lagningar, Locket sluter inte tätt.