BORDSSURTOUT för fyra flaskor, silver, gustaviansk, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1791. Tot vikt ca 1049g.

Oval, på fyra tassfötter, uppsvängda hänklar, genombrutna flaskställ med girlanger och pärlstav. Fyra flaskor med proppar, 2 st av Petter Eneroth, Stockholm1789 och 2 st Pehr Zethelius, Stockholm 1792. L 30, H 25,5. .

Bruksslitage. Smärre repor. Vikt exkl glas.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

Utropspris
10 000 SEK