KARMSTOL, sannolikt Danmark, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Svängd sarg och rygg med skuren dekor av musselformation mot pikerad botten. Sits och rygg av rotting, lös dyna med gråvitrandig klädsel.

Slitage, renoverad och kompletterad. Senare rotting, samt dyna. Delvis spår efter skadedjur.

Utropspris
3 000 SEK