ANTANAS SUTKUS, Signerad A. Sutkus och daterad 1969. Vintage. Silvergelatinfotografi.
"Pioneer, Ignalina, 1964". Bildyta 36 x 36,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Saulius Zukas (red), "Antanas Sutkus Photographs", 2000, avbildad helsida sid 44.
Anna Tellgren, "Åter till verkligheten. Fotografi ur Moderna Museets samling", 2010, avbildad helsida bild nr 224.
Motivet återfinns i Moderna Museets samling.