KANINVAS, fajans, Marieberg, 1700-talets andra hälft

Polykrom dekor av bl a antikiserande landskap. Märkt "MB 5/12 71". H 36.

Bruksslitage, lagningar, sprickor. Senare, ej tillhörande lock.

Utropspris
4 000 SEK