Båtformad med svängda hänklar. Lock med knopp. Rektangulär sockel på fyra tassfötter, gallerkant. Livet med dekor av medaljonger med motiv av figurscener. H 21.5. Medföljande strösked Stockholm 1796. Otydl mästarstämpel. L 19.
Slitage. Lockets insida med bucklor och mindre lagning.