ALTARSKÅP, troligen Italien och 1500/1600-tal.

Rak form med två flygeldörrar, rikt bemålat med motiv av olika helgon och bibliska gestalter. Invändigt dörrarna föreställande Jungfru Maria resp Johannes. L 46, b 15, h 72.

Hårt slitage, sprickor, skador, en kortsida med hål, färgbortfall, retuscher och lagningar. Maskangrepp. Flisa till dörr medföljer. Ursprungligen har skåpet troligen innehållit en bild av den korsfäste Jesus.

Proveniens

Inköpt i Wien 1968.

Utropspris
20 000 SEK