Valnöt. Skiva av sten. Låda, skåp med dörr. Insidan klädd i vit marmor. Skuren dekor. Svängda ben. L 39, B 37, H 83.
Bruksslitage. Märken och repor. Delar av marmorinredningen saknas i ett av skåpen .