Förgylld samt bronserad. Överdel samt underdel med vitmålade fält, snidad dekor samt pastellage av blommor, växter samt lyra. Ram med pärlstav. Tvådelat glas. H ca 166.
Anlupet glas. Sprickor, ställvis djupa. Slitage samt dekorskador. Senare bemålning.